Zadzwoń: 739 921 362 lub 737 168 813   Czynne codziennie 8:00-17:00

Zmagasz się ze zjawiskiem, jakim jest hormonalne wypadanie włosów? Czy odrosną i będą miały tak samo dobrą kondycję jak wcześniej? Jeśli interesuje Cię tego typu zagadnienie, to chętnie pomożemy Ci znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Jak duży może być wpływ hormonów na wypadanie włosów?

Hormony a wypadanie włosów – zależności

Normalne jest, że ludzie na każdym etapie życia tracą swoje włosy. Ważne jest jednak aby był to proces zrównoważony. Oznacza to tyle, że bilans włosów na głowie powinien być podobny, bo przecież włosy odrastają. Powinniśmy się zacząć martwić, kiedy zacznie nam wypadać ponad 220 włosów w ciągu doby. Hormony mogą powodować, że następuje nadmierne wypadanie włosów. Za dnia tracimy około 80 włosów, które znajdą się w fazie telogenowej. Oznacza to tyle, że stare włosy wypadają i następuje ich wymiana na nowe. Kiedy zaczynamy tracić więcej niż około 200-220 włosów powinniśmy zwrócić uwagę czy nie zaczęło nam doskwierać łysienie androgenowe.

Na początku problemu nadmiernego wypadania włosów powinniśmy udać się do trychologa, aby określić źródło problemu. Zanim pójdziemy na wizytę powinniśmy zapytać, czy nie będą konieczne wyniki badań hormonalnych. Najbardziej popularne hormony, które powinniśmy sprawdzić przed wizytą u trychologa to kortyzol, testosteron, TSH, FT3, FT4 oraz prolaktyna. Warto również sprawdzić poziom witamin, glukozy oraz ferrytyny. Częstym powodem nadmiernej utraty włosów są problemy z tarczycą. Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy mogą prowadzić do pogorszenia stanu skóry, a co za tym idzie gorszych jakościowo włosów. Hormony FT3 oraz FT4 powodują zaburzenia metabolizmu. Następuje hamowanie procesów w cebulkach włosowych, a co za tym idzie hamowanie wzrostu włosa.

 

Sposoby na walkę z łysieniem

Pomimo wielu możliwości walki z łysieniem za najbardziej skuteczny uważa się przeszczep włosów. Można oczywiście stosować różnego rodzaju suplementacje witaminami czy ziołami albo terapie hormonalne. Są również dostępne różnego rodzaju wcierki i szampony. Coraz bardziej popularne i dostępne stają się zabiegi mezoterapii. gdzie pod skórę wszczepiane są składniki odżywcze mające na celu poprawę i odżywienie oraz ukrwienie skóry głowy. Również osocze bogatopłytkowe (substancja pozyskana z krwi pacjenta) jest coraz częściej  stosowane. Najbardziej jednak powszechną i skuteczną formą walki z łysieniem androgenowym jest transplantacja włosów. Są dostępne 2 metody przeszczepu włosów – FUE i DHI. Najbardziej spopularyzowaną jest metoda FUE, która nie pozostawia żadnych blizn i jest bezbolesna. Końcowe efekty są widoczne po upływie około roku czasu.

Wypadanie włosów – hormony i nie tylko

 

Estrogen a wypadanie włosów to aspekt, który jest szeroko dyskutowany. Nie od dziś wiadomo, że hormony a włosy są ze sobą ściśle powiązane. Twój układ hormonalny odgrywa kluczową rolę w tworzeniu, odrastaniu i utrzymaniu zdrowych włosów. Zbyt wysoki poziom jednych hormonów i zbyt niski poziom innych mogą prowadzić do problemów. Wypadanie włosów a hormony mogą mieć zatem ze sobą ścisły związek – zwłaszcza gdy w grę wchodzi łysienie hormonalne. Zaburzenia hormonalne a wypadanie włosów to zjawisko, które dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji hormonalnej każdego z nas. Hormonalne wypadanie włosów to część skomplikowanej układanki, w której odpowiadają za nie nie tylko androgeny (hormony płci męskiej), ale i estrogeny (hormony płci żeńskiej). Przykładowo, u kobiet z PCOS, nadmiar androgenów może prowadzić do wypadania włosów, podczas gdy zależność: hormony a włosy, może zaznaczyć się w okresie menopauzy, gdy poziom estrogenu gwałtownie spada. Łysienie hormonalne może zatem dotknąć praktycznie każdego – trudno jest jednoznacznie określić zasady.

Hormonalne wypadanie włosów leczenie jest możliwe i zwykle polega na regulowaniu poziomu hormonów za pomocą leków hormonalnych. W niektórych przypadkach leczenie może polegać na takim procesie, jak przeszczep włosów, który jest dostępny w naszej klinice w Turcji.

Hormony odpowiedzialne wypadanie włosów to przede wszystkim hormony tarczycy, hormony płciowe (estrogeny u kobiet, androgeny u mężczyzn) oraz kortyzol, hormon stresu. Zaburzenia w wydzielaniu tych hormonów mogą prowadzić do problemów ze zdrowiem włosów. Przykładowo, zarówno niedoczynność jak i nadczynność tarczycy mogą być przyczyną wypadania włosów, a hormony tego gruczołu są tutaj głównym czynnikiem. Innym przykładem mogą być zaburzenia hormonów płciowych, jak wspomniane wcześniej PCOS u kobiet, lub zaburzenia hormonalne u mężczyzn prowadzące do łysienia androgenowego. Problemy hormonalne a wypadanie włosów mogą też pojawić się w wyniku długotrwałego i intensywnego stresu, który prowadzi do zbyt wysokiego poziomu kortyzolu. To z kolei może skutkować różnymi problemami zdrowotnymi – często pojawia się wypadanie włosów. Zaburzenia hormonalne mogą więc mieć olbrzymi wpływ na takie procesy, o czym warto wiedzieć zanim podejmie się jakiekolwiek leczenie. Wspomnieliśmy już jednak, że wypadanie włosów przez hormony można leczyć.

Zmiany hormonalne a wypadanie włosów – leczenie

Nabyte łysienie hormonalne najczęściej jest stanem odwracalnym, jeżeli odpowiednio wcześnie zaczniemy działać. Po zdiagnozowaniu problemu i wprowadzeniu odpowiedniego leczenia, problemy hormonalne a wypadanie włosów można wyeliminować. Jednakże, odzyskanie dawnej gęstości i zdrowia włosów wymaga czasu i cierpliwości.

Wypadające włosy a hormony — jak można sobie pomóc?

Skoro już wiemy, że wypadające włosy a hormony są wzajemnie powiązane, to warto spróbować rozwiązać ten problem – zwłaszcza jeżeli dolegliwości stają się uciążliwe. Pamiętaj, że zawsze możesz szukać profesjonalnej pomocy. Jeżeli leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a wypadanie włosów prowadzi do znacznego przerzedzenia fryzury, warto rozważyć przeszczep włosów. Ta nowoczesna procedura, dostępna w klinice Sky Med w Turcji, pozwala na trwałe przywrócenie gęstości i zdrowego wyglądu włosów. Procedurę przeszczepu przeprowadza się różnymi metodami, takimi jak metoda FUE czy metoda DHI, które są dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Przeszczep włosów to nie tylko rozwiązanie dla mężczyzn. W Sky Med oferujemy także usługi przeszczep włosów kobiet w Turcji, a także przeszczep brwi czy przeszczep brody.

Zapraszamy do zapoznania się z całą naszą ofertą. Wyjazdy do Turcji organizowane są grupowo, co pozwala znacznie zmniejszyć koszty całego przedsięwzięcia. Do dyspozycji klienta jest nowoczesna klinika transplantologiczna z nowoczesnym zapleczem technologicznym, co umożliwia osiągnięcie jak najlepszych rezultatów. Współpraca z nami to gwarancja całkowitego zadowolenia, o czym przekonało się już wielu klientów z całej Polski. Zachęcamy do kontaktu – chętnie odpowiemy na każde pytanie, a także rozwiejemy wątpliwości każdego zainteresowanego naszymi usługami.

Ostatnie wpisy

Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn w młodym wieku

Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn w młodym wieku

Wypadanie włosów u mężczyzn w młodym wieku, zwane również łysieniem w młodym wieku, jest coraz powszechniejszym zjawiskiem. To problem, który może dotknąć nawet młodszych niż…
Chore jelita a wypadanie włosów

Chore jelita a wypadanie włosów

Chore jelita a wypadanie włosów – jaki jest między nimi związek? Wypadanie włosów jest problemem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Choć…
Depresja a wypadanie włosów

Depresja a wypadanie włosów

Hasło depresja a wypadanie włosów ostatnio zdobywa na popularności wśród internautów. Mimo iż może wydawać się to nieintuicyjne, naukowcy coraz częściej zauważają związek między tymi…

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji!

Dziękujemy za zainteresowanie ofertą SkyMed

Umów się na bezpłatną konsultację